חזרה

לפסח, לראש השנה או לכל אירוע אחר: רעיונות למתנות חג לעובדים

מרץ 2023

לצד תווי הקניה שנהוג להעניק לעובדים לחג בארגונים רבים, לא פעם נעשה ניסיון לגוון ולהעניק מתנה חומרית כמו סירי בישול, סט מצעים או מכשיר חשמל כזה או אחר. אך כל המתנות האלו אינן אישיות מספיק. כיצד אפשר להעניק לעובדים מתנות בהתאמה אישית?

בישראל אוהבים חגים, והנטייה היא לחגוג ובגדול. במיוחד כאשר מדובר בחגי תשרי, בדגש על ראש השנה, ועל חג הפסח. מדובר במועדים חגיגיים ומשמעותיים עבור כל ישראלי יהודי, כאשר הדבר בא לידי ביטוי בהתכנסות משפחתית ושלל ארוחות חג, ולא פעם גם בחופשה ארוכה ממקום העבודה, בארץ או בחו״ל. עוד נוהג שכבר התבסס חזק בארץ בהקשר של החגים, הוא הענקת מתנות חג לעובדים, מטעם הארגון. בעבר (וגם היום במקומות מסוימים), היה נהוג להעניק תלושי קנייה התקפים במבחר רשתות שיווק, לרבות סופרמרקט, חנויות בגדים, חנויות כלי בית ולעתים גם רשתות של מכשירי חשמל ועוד. הבעיה עם התלושים האלה, במיוחד בארגונים גדולים, בהם העובדים משתכרים יפה, היא שהם נתפסים כמתנה מאוד לא אישית, ולעתים אפילו הסכום הטעון בכרטיס נראה זניח עבור עובדים במשכורות ברמה מסוימת ומעלה.

למען האמת, קשה למצוא מתנה בתפוצה רחבה – שתהיה באמת אישית

לצד תווי הקניה שנוהגים להעניק לעובדים לחג בארגונים רבים, לא פעם נעשה ניסיון לגוון ולהעניק מתנה חומרית כמו סירי בישול, סט מצעים או מכשיר חשמל כזה או אחר. גם כאן, קשה להשיג את התחושה בקרב העובדים, שמישהו באמת חשב עליהם באופן אישי. אבל יש כאן קאטצ׳, הרי קשה עד בלתי אפשרי לרכוש מתנות בתפוצה רחבה, לעשרות, מאות או לעתים אפילו אלפי עובדים, וגם לדאוג שהן יהיו אישיות. אפילו אם היו מקצים מטעם הארגון עובדים שכל תפקידם הוא למצוא מתנות אישיות עבור כל עובד, גם אז הסיכוי שזה היה מצליח הוא קלוש. אז מה אפשר לעשות בכל זאת, כדי לגרום לעובדים להרגיש שרואים אותם, ולהעניק להם יחס אישי, גם ובמיוחד בתקופות החגים ובשמחות?

להתאים את סגנון המתנה לסגנון העובדים

ברוב המקרים, יהיה מכנה משותף מובהק לעובדים בחברה מסוימת, ובעיקר לעובדים בצוות מסוים. הרי שרובם למדו וכיוונו את חייהם המקצועיים לאותו התחום. כמו כן, ישנן עבודות שהעובדים בהם הם בדרך כלל צעירים יותר, לרבות עבודות בחברות הייטק חדשות, או לדוגמא משרד עורכי דין המעסיק צוותים של מתמחים וכו׳. כך או כך, אם הכוונה היא להעניק מתנה כמה שיותר רלוונטית ואישית לעובדים, יש צורך באפיון מקדים שלהם. חשוב לנסות ולהבין מהו המכנה המשותף, בדגש על גיל, תחביבים ותחומי עניין ולהתאים את המתנות עד כמה שיותר. לדוגמא, אם מדובר בעובדים הייטק צעירים, יתכן כי המתנות שיתאימו ביותר הן מתחום הטכנולוגיה והגאדג׳טים, דוגמת רמקול נייד איכותי, אוזניות אלחוטיות שוות, מעמד לסמארטפון, שגם יטעינו עבור העובדים את הטלפון במהלך יום העבודה ועוד. רעיון נוסף הוא להעניק להם פד לעכבר, בעיצוב אחיד הנושא את מותג החברה, אך עם משפטים מעצימים או תמונה יפה. הרעיון של הענקת מתנה שהיא גם שימושית ומשדרגת את העבודה במשרד וגם מתפקדת כשי ופרגון לעובדים, הוא לגמרי ״לרקוד על כל החתונות״. 

אם מדובר באנשים אניני טעם, שאוהבים את החיים הטובים, תוכלו לשלוח את כולם לסדנת בישול משותפת, במקום מתנה לחג, ובכך להרוויח גם חוויה נהדרת עבורם, וגם גיבוש בין הצוותים. באותו התחום, אפשר לחשוב על מתנה מתחום הקולינריה והגורמה, ולהעניק להם מכונות קפה ביתיות ועוד.

כך או כך, חשוב שהמתנה תתאים ותהיה רלוונטית.

אבל מה עושים כאשר מדובר במסות של עשרות או מאות עובדים?

אין ספק, לא תמיד קל להעניק מתנות בהתאמה אישית, ובמיוחד כאשר מדובר בחברות גדולות, המונות עשרות או מאות עובדים. הנה שני פתרונות אופציונליים, כאשר אחד מהם הוא חוויתי או כזה התורם לרווחתם, והשני הוא חומרי אך אישי:

בונוסים, חופשות או ימי גיבוש

אחת הדרכים לפנק את העובדים, באופן שתמיד מצליח לגרוף סיפוק ושביעות רצון מצדם, היא מענק של בונוס. חברות בדרך כלל נותנות בונוסים לעובדים אחת לשנה, במקרה שהם מקבלים קידום. חברות מסוימות נותנות בונוסים לחגים במקום חופשה נוספת בתשלום כדי להעלות את המורל בחברה ולהכיר במאמצים של כל העובדים. מענק כספי, ימי חופשה או ימי גיבוש מאורגנים לכל הצוות, הם דרך נפלאה להביע את הערכתכם ולפנק את העובדים.

אינסטבלוק: מתנה חומרית שהיא בכל זאת הכי אישית שיש

אין סיכוי שפספסתם את הטרנד הלוהט של ״אינסטבלוק״. למעשה, זה כבר לא ממש טרנד אלא עניין שהתחיל לפני כמה שנים, והוא איתנו כדי להישאר. מדובר בבלוק עץ שעליו מודפסת תמונה. התוצאה היא פריט דקורטיבי, וסופר שיקי, לצד העובדה שהוא גם מרגש, נוגע ללב, מעלה זכרונות טובים ואי לכך גם הכי אישי שיש. את הבלוק הזה, שבניגוד לתמונה ממוסגרת, אינו מצריך התקנה כלשהי או תליה על הקיר, נהוג להציב על שולחן העבודה, על שידה או מדף והוא מפיח חיים חדשים, צבע ואופי בכל חלל. 

אז איפה זה פוגש אתכם ואת השי לחג עבור העובדים? ובכן, מדובר ברעיון מקסים כמתנה לחגים או לכל אירוע אחר. מתנה שהיא גם נאה וחומרית, גם מתאימה מאוד למשרד עצמו וגם מותאמת אישית לכל עובד ועובדת. 

אם יש לכם כמות עובדים משמעותית וקשה לכם לדמיין כיצד אתם בכלל מאתרים תמונה של כל עובד עבור הפרויקט הזה, נרגיע ונאמר שהפרויקט כולו שלנו. כאשר מדובר בחברות עם עובדים רבים, אנחנו מקימים עמוד פעילות, אליו כל עובד מעלה את התמונה שהוא בוחר (יש יותר אישי מזה?) , ואנחנו לוקחים את זה משם, עד שהבלוק המודפס היפהפה נוחת על שולחנו באושר גדול.