חזרה

הדפסה על בלוקי עץ ושילוב קערת אש: מדוע חשוב שתהיה בבית אווירה חמימה?

אוקטובר 2023

בעוד שסגנונות עיצוב עשויים לנוע מהמינימליסטי לעשיר והעמוס, מהמודרני ועד לוינטג', תפקידו העיקרי של הבית הוא לספק סביבה שבה יוכלו דייריו להירגע, להיטען בכוחות מחודשים ולהיות ה״אני״ הכי אותנטי שלהם. שילוב של אלמנטים המוסיפים חמימות לבית, הוא הדרך הנכונה ליצור חלל נעים ומזמין

ללא קשר לסגנון האדריכלי או סגנון עיצוב הפנים של הבית, טיפוח אווירה ביתית וחמימה בין כתליו, הוא תמיד עניין שצריך להיות בראש סדר העדיפויות. מדובר בעניין שהוא הרבה מעבר לאסתטיקה בלבד, כאשר הוא מתעמק במהות של מה שהבית מייצג: מפלט של נוחות, ביטחון ושייכות.

בעוד שסגנונות עיצוב עשויים לנוע מהמינימליסטי לעשיר והעמוס, מהמודרני ועד לוינטג', תפקידו העיקרי של הבית הוא לספק סביבה שבה יוכלו דייריו להירגע, להיטען בכוחות מחודשים ולהיות ה״אני״ הכי אותנטי שלהם. 

חלל מנוכר ובלתי אישי, ללא קשר לרמת ואיכות העיצוב שלו, חסר את הנשמה והמהות שהופכת חלל מגורים לבית. אווירה חמה, לעומת זאת, מטפחת רווחה רגשית, מקדמת קשרים בין בני המשפחה ויצירת זיכרונות חיוביים משותפים. 

בניואנסים – התאורה הרכה, התמונות המשפחתיות האהובות, הריח המוכר של בישול ואפייה, או הפינה הנעימה המוקדשת לרגיעה – מטפחים חמימות אמיתית. אלמנטים אלו מעוררים תחושות של מקום מוכר, של נוחות ונוסטלגיה.

מעבר למוחשי, הרגשות הבלתי מוחשיים של אהבה, ביטחון והכלה הופכים את המרחב לחמים וביתי באמת. למעשה, בעוד שסגנונות עיצוב יכולים לעצב ולשפר את האסתטיקה הפיזית של בית חללי מגורים, תחושות החמימות והביתיות שישררו בכל פינה ופינה, אלו הם הדברים שבאמת יהפכו דירה לבית, יבססו קשר רגשי עמוק וייצרו מפלט מהעולם החיצון.

רוצים להכניס חמימות לבית? חומרים טבעיים ובעיקר עץ יעשו את העבודה

חומרים טבעיים, עם המרקמים המיוחדים הטבועים בהם והאסתטיקה האורגנית שלהם, הם קלף מנצח בהחדרת חמימות לבית, כאשר ביניהם בולט העץ באופן מיוחד. פריטי עץ הם מגווני וייחודיים, הם עמידים ויש להם יכולת ״בילט אין״ לשדר חמימות. דוגמאות הגרגירים והקווים , הגוונים והמרקמים, הופכים כל חתיכת עץ לייחודית, ולשיקוף מעודן של הנרטיבים של הטבע.

שילוב עץ בעיצוב הבית יכול להיות מהלך אסטרטגי ואמנותי כאחד, הממזג באופן מושלם בין פונקציונליות לאסתטיקה.

החל מרצפת פרקט המספקת קרקע מוצקה וחמימה מתחת לכפות הרגליים ועד לתקרות בשילוב קורות עץ המוסיפות טאצ׳ כפרי, נוכחותו של העץ בעיצוב היא ללא ספק טרנספורמטיבית. 

רהיטי עץ, החל משולחנות אוכל מפוארים מעץ אלון ועד לשידות לילה מעץ אורן בסגנון וינטג׳, ליד המיטה, לא רק משרתים פונקציות פרקטיות, אלא גם מכניסים אלמנט של חמימות טבעית לחלל. בגישות עיצוב עכשוויות יותר, אפילו עושים שימוש בפלטות עץ מודגשות על הקיר, היוצרות נקודת מיקוד ומשרות אווירה נעימה בחדר.

הדרך הטרנדית לשלב עץ בעיצוב הבית: תמונה מודפסת על בלוק עץ 

טרנד מסקרן במיוחד שתפס תאוצה בשנים האחרונות הוא הדפסה על בלוקי עץ. מדובר בהדפסה של צילומים על בלוקי עץ, בהתאמה אישית, מה שהופך אותם לחפצי חן ייחודיים, בהם התמונה הופכת למעשה לתלת מימד. השילוב של דימויים חזותיים עם המרקם האורגני של העץ הופך לאטרקציה של ממש בבית, ואל תתפלאו אם האורחים לא יפסיקו לשאול ולדבר על הצילום הייחודי. ניתן לייחס את הפופולריות של הטכניקה הזו לנטייה הגוברת לעיצוב הבית בהתאמה אישית, במסגרתה הדיירים מחפשים אינדיבידואליות ואותנטיות. בעולם של איקאה, בו אנחנו רואים יותר מדי חזרתיות ופחות מדי ייחוד בפריטי ריהוט ואפילו בחפצי דקורציה, אנחנו מחפשים את השונה, המיוחד והאישי. כמו כן, כשהדיגיטליזציה מחלחלת לחיינו, יש רצון מחודש לפריטים מוחשיים, בעבודת יד, המעוררים נוסטלגיה ומחברים אותנו לשיטות מלאכה מסורתיות.

סיבה נוספת למשיכה מחודשת לפריטי עץ, היא המודעות ההולכת וגוברת להיבטים אקולוגיים, והרצון לנהל אורח חיים בר-קיימא. העץ, בהיותו מתחדש ומתכלה, מתיישב עם האתוס של בחירות מודעות לסביבה. המעבר הזה לעבר קיימות, יחד עם הקסם והאלגנטיות של העץ, הובילו לביקוש גובר של החומר בבתים מודרניים. למעשה, העץ, עם החמימות הטבעית והרבגוניות שלו, מגשר על הפער בין המסורתי לעכשווי, והופך את הבית למזמין, מקורקע והרמוני עם הטבע.

דרכים נוספות להוסיף טאצ׳ של חמימות לבית 

מעבר לאלגנטיות הגולמית של העץ, יש אינספור דרכים להחדיר לבית חמימות, וליצור מרחב נעים ומרגיע. למרקם יש תפקיד משמעותי בסיפור הזה. יצירת שכבות עם שטיחים צמריריים, שמיכות רכות וכריות קטיפתיות ישדרגו את אלמנט הנועם באופן מיידי. אלמנטים אלו, מעבר ליופי ולחן שלהם, מזמינים את דיירי הבית להתרווח, להירגע וליהנות מרגעי מנוחה איכותיים.

גם לתאורה יש כוח רב ביצירת אווירה בבית. תאורה רכה ומפוזרת, בין אם היא מוקרנת מגופי תאורה עיליים הניתנים לעמעום, מנורות שולחן או נרות, מטילה זוהר עדין ויוצרת אווירה שלווה. הבהוב עדין של נרות, במיוחד בשעות אחר הצהריים והערב, יכול לעורר רגשות של נוסטלגיה ורומנטיקה, ולהפיח בחלל אינטימיות נעימה.

בין השיטות לתוספת חמימות בתוך הבית , קערת אש בולטת כבחירה מוצלחת במיוחד. קערות אש, בין אם הן מונחות בתוך הבית ובין שמדובר במרפסת,  הופכות למוקד של חיבור והתאספות. ״מדורת השבט״ – הגרסה הביתית המודרנית. מחול הלהבות, עם התנועה המהפנטת והחום המובנה, הופכים לסמל של אחווה וביתיות. במיוחד בערבים קרירים, נעים לשבת בקרבת קערת האש עם האנשים שאנחנו אוהבים, להתעטף בכרבוליות, לקשקש, לשתות כוס יין או פשוט לצפות בסרט בטלוויזיה. 

לסיכום, בכל עונה ובכל סגנון עיצוב כדאי לשלב אלמנטים של חמימות בתוך הבית, אך על אחת כמה וכמה כאשר החורף מתקרב. שילוב האלמנטים הללו, שהם פונקציונליים ודקורטיביים כאחד, הופך את הבתים שלנו למקדשים של חום, נוחות וחיבור.