חזרה

קערת אש וקופסאות עץ גדולות: דרכים פשוטות לחדש את עיצוב הבית

ספטמבר 2023

עונת הסתיו, שלעתים קרובות מביאה איתה משב רוח קריר ועלי שלכת בחום זהוב, מסמלת את המעבר מהקיץ התוסס לחודשים קרירים יותר, תקופה של התכנסות. בזמן שהטבע עובר את השינוי הזה, גם הבתים שלנו כמהים למעבר – מטמורפוזה שתלכוד את מהות העונה, ותספק חום כנגד הצינה הממשמשת ובאה. טיפים לעיצוב סתווי

רענון וחידוש עיצוב הבית מעת לעת הוא יותר מסתם מהלך אסתטי. מדובר בהתחדשות של המרחב בו אנחנו חיים, וזו משפיעה עמוקות על מצב הרוח והרווחה של דיירי הבית. עם חילופי העונות, מומלץ להתאים את האנרגיה, את פלטת הצבעים והאווירה לעונה הנכנסת. ביצוע השינויים הללו במרחבי המחיה שלנו, מסייע לנו ליישר קו ולהתקיים בהרמוניה יחד עם מחזוריות הטבע. לדוגמה, עם בוא האביב, שילוב של דוגמאות פרחים, בדים בהירים יותר וצבעים חיים, יכולים להקנות תחושה מחודשת וחיונית בחלל, ולשקף את הלידה מחדש המתרחשת בחוץ. לעומת זאת, ככל שמתקרב הסתיו, שילוב של גווני אדמה, פריטי טקסטיל חמים ותאורה צהובה ורכה, יכול ליצור אווירה נעימה, ולהכין את הבית לימים המתקצרים, לחשיכה וללילות קרים יותר.

שינויים עיצוביים אלה לא רק מרעננים את האווירה והאסתטיקה בבית, אלא גם מספקים מענה לצרכים הרגשיים המשתנים של דייריו. כאשר אנו מבלים פרק זמן משמעותי בבתים שלנו, חללים אלה צריכים להתפתח, בדיוק כפי שאנו עושים, ולשקף את הצמיחה שלנו, את החוויות שאנחנו חווים ואת העולם המשתנה סביבנו. 

במילים אחרות, חידוש עיצוב הבית שלנו כאשר עונות השנה מתחלפות, מטפח תחושה של חיבור, התחדשות ורווחה, ומבטיח שמרחבי המגורים שלנו ימשיכו לתפקד כמקדש הפרטי שלנו, שמתאים את עצמו לתקופות הגאות והשפל הטבעיות של העולם.

כיצד לחדש את עיצוב הפנים לקראת הסתיו?

עונת הסתיו, שלעתים קרובות מביאה איתה משב רוח קריר ושטיח של עלי שלכת בחום זהוב, מסמלת את המעבר מהקיץ התוסס לחודשים קרירים יותר, תקופה של התכנסות. בזמן שהטבע עובר את השינוי הזה, גם הבתים שלנו כמהים למעבר – מטמורפוזה שתלכוד את מהות הסתיו, ותספק חום כנגד הצינה הממשמשת ובאה.

חידוש והתאמת עיצוב הבית לעונת הסתיו סובב סביב אלמנטים של חום, נוחות ושלווה.

בלב עיצוב הבית הסתווי, עומד הרצון לייצר תחושת חמימות. כשהטמפרטורות יורדות ואור היום פוחת, הבית שלנו, יותר מתמיד, משמש כמקלט. פלטת הצבעים צריכה להיות חמה יותר, ובחירת החומרים צריכה לנוע סביב טקסטורה עשירה וחמה. חשבו על גווני אדמה עשירים כמו ענבר עמוק, נחושת וירוק זית, המשקפים את העלווה המשתנה בחוץ. טקסטיל רך כמו קטיפה, שטיחי צמר וכריות רכות, מוסיפים שכבות של חום, הן מוחשית והן חזותית.

שילוב של פריטי עץ בעיצוב יוסיף חום ואווירה

עץ, עם איכותו הטבעית והמחוספסת, הוא סתווי במהותו. שילוב פריטי עץ, בין שמדובר ברהיטים, בקערות דקורטיביות, או אפילו קופסאות עץ גדולות לאחסון פריטים בצורה אסתטית ודקורטיבית, יכול להחדיר חום לחלל באופן מיידי. לטקסטורה המיוחדת של העץ יש אופי נעים ״בילט-אין״, ששולח את הדמיון לבקתות כפריות ואש בוערת בקמין.

דרך פשוטה ונגישה להוסיף חום לעיצוב – שילוב של נרות דקורטיביים

אחת הדרכים הקלות והנגישות לשלב אלמטים של חום ואור בבית, היא כמובן שימוש בנרות דקורטיביים. באתר אינסטבלוק תמצאו שלל נרות יפהפיים בעיצוב מודרני שיקי, לרבות נרות בתוך כלי חרס וקרמיקה מיוחדים, שגם כאשר הלהבה כבויה יוסיפו המון חן לעיצוב.

הזוהר הרך של הנרות נותן מענה מצוין לחשיכה המוקדמת של הסתיו, וגרסאות ריחניות יכולות להשרות בבית ניחוחות עונתיים נפלאים כמו קינמון, תפוחים או וניל. מיקום אסטרטגי של נרות ברחבי הבית, יכול ליצור נישות של אווירה נעימה. ניתן לקבץ כמה נרות יחד באשכולות, א להציב אותם יחד על מגש עץ, שיעצים את תחושת החום הביתית. 

מושלמות לעיצוב בעונות הקרירות: קערות אש

אם כבר דיברנו על אש, בעוד שלא כל בית יכול להתהדר באח, ובמיוחד במדינה החמה בה אנחנו חיים, עדיין ניתן להשיג את האווירה של להבות מרצדות ומחממות. קערת אש דקורטיבית, המוצבת במרכז הסלון או אפילו במרפסת, יכולה להפוך למוקד להתאסף סביבו, ממש כמו מדורת השבט. הריקוד העדין של הלהבות, גם אם אינו מספק חום משמעותי, יכול להיות תפור על ערב סתווי נעים בבית.

דווקא בסתיו: שלבו גם נקודות צבע בעיצוב

בעוד שהסתיו הוא שם נרדף לגווני אדמה עמומים, לרבות חום ואפור, זה לא אומר שיש להימנע לחלוטין משימוש בצבעים עזים. שילוב פריטים דקורטיביים בצבעים תוססים ושמחים יכול ליצור קונטרסט אסתטי רצוי ושיקי. עם זאת, צריך לדעת לעשות זאת במידה ובטעם. לדוגמא, שילוב של כמה כריות נוי עם דוגמא בצבעים עזים, ציורים או צילומים מלאי חיים או אגרטלים צבעוניים, יעשו את העבודה מצוין.

אחת הדרכים היפות והמקוריות להוסיף צבע עז לעיצוב, היא באמצעות תמונות על עץ. בחרו תמונה אחת או כמה תמונות המנציחות רגעים שאתם רוצים לזכור, למשל תמונה זוגית או משפחתית פוטוגנית, צילום מטיול עם נוף מרהיב מאחוריכם וכדומה, והדפיסו אותן על בלוק עץ. את בלוקי העץ הציבו במקום בולט כמו על שידה בסלון, או על מדף על אחד הקירות. 

נקודות הצבע הללו יכולות לשבור את המונוטוניות ולשמש עוגנים חזותיים, מה שמבטיח שבחלל תהיה אווירה חיונית ותוססת, אך לצד זאת רגועה ומתונה.

לסיכום, כשהסתיו פורש את השטיח בגווני חום-זהב, מומלץ לאפשר לבתים שלנו לשקף את האווירה שבחוץ, גם מבפנים. באמצעות שילוב של טקסטורות, צבעים ואלמנטים כמו עץ ואש, נוכל לעצב חלל שלא רק יתאים לעונה אלא גם יהיה נעים, ביתי וחמים – מאפיינים שתמיד יעשו טוב לכל חלל.