חזרה

להוסיף צבע ושמחה אבל בסטייל: עיצוב קירות חדרי ילדים

ספטמבר 2023

ילדים משתמשים בחדריהם לפעילויות מגוונות – למידה, משחק, מנוחה וכמובן שינה. חלל המעוצב בקפידה, יכול למלא את כל הפונקציות הללו בצורה מיטבית. מהם הטרנדים בתחום עיצוב חדרי הילדים ואיך מומלץ לאמץ אותם?

לעיצוב חדר הילדים יש תפקיד רחב וחשוב שהוא הרבה יותר מאסתטיקה בלבד; לסגנון ולאופן העיצוב יש השפעה משמעותית על המזג, הרווחה ואפילו על ההתפתחות של הילדים. חלל מעוצב יכול לתת מענה לצרכיהם הקוגניטיביים, הרגשיים והפיזיים של הילדים, לספק סביבה שתקדם למידה, יצירתיות ורגיעה. כל אלמנט, החל מצבע הקירות ועד למיקום הרהיטים, יכול להשפיע על מצב הרוח, הפרודוקטיביות ותחושת הביטחון של הילדים. יתרה מכך, ילדים משתמשים בחדריהם לפעילויות מגוונות – למידה, משחק, מנוחה וכמובן שינה. חלל המעוצב בקפידה, יכול למלא את כל הפונקציות הללו בצורה מיטבית.

מהם הטרנדים העכשוויים בתחום עיצוב חדרי הילדים?

כאשר בוחנים את הטרנדים האחרונים בתחום עיצוב חדרי ילדים, מסתמן שינוי ניכר בהקשר של קיימות ורב-תכליתיות. אחד הביטויים לכך הוא הביקוש העולה לחומרים ולפריטי ריהוט ידידותיים לסביבה, ולא רק בגלל היתרונות האקולוגיים שלהם, אלא גם בגלל הבטיחות ואריכות הימים שלהם. ריהוט מודולרי, שניתן להתאים או לשנות את ייעודו ככל שהילד גדל, זוכה גם הוא לפופולריות נרחבת, תוך שימת דגש על שימושיות לטווח הארוך.

הצבעוניות נרגעת ואין יותר צבעים המזוהים עם מגדר

בעבר היה נהוג להעמיס בצבעוניות את חדרי הילדים, אך בסגנונות העיצוב העכשוויים מסתפקים בפלטות צבעים ניטרליות, רגועות ומרגיעות, אך לא מוותרים על תוספת של נגיעות קלות של צבע עם נוכחות בנקודות שונות בחדר. כמו כן, חלפו הימים בהם צבעים שונים היו מזוהים עם מגדרים שונים. אלו הן שתי מגמות שהולכות יד ביד זו עם זו – הרגעת הצבעים העזים וניטרול השיוך שלהם למגדר.

טכנולוגיה וטבע

מגמה נוספת בעיצוב חדרי ילדים היא שילוב של אמצעי טכנולוגיה עם פתרונות אחסון חכמים, ופינות למידה המצוידות בהתאם לילדי העידן הדיגיטלי.

מהצד השני, ניתן לראות יותר ויותר חדרי ילדים המעוצבים בקונספט בהשראת הטבע, המשלב אלמנטים כמו עציצים, טקסטורות עץ וטפטים עם ציורי צמחים. כל אלו משקפים את התנועה העולמית הקוראת לחיבור מחדש עם הסביבה.

בעיקרו של דבר, הדגש הוא על יצירת מרחבים בטוחים, ניתנים להתאמה מחדש, וכאלו העולים בקנה אחד עם הצרכים המתפתחים והמשתנים של ילדים בעידן המודרני.

טפטים, ציורי קיר וקולאז׳ תמונות: טרנדים בעיצוב קירות חדרי ילדים

אחת הדרכים המוצלחות לשדרג את מראה החדר ללא היכר, היא להשקיע בעיצוב קיר אחד מרכזי, שיכתיב את הטון, הצבעוניות והאווירה בחלל.

בכל הנוגע לעיצוב קירות חדרי ילדים, יש אינספור גישות יצירתיות שיכולות לדבר אל ליבם של ילדים צעירים, לסקרן ולרתק אותם, וגם לספק תחושת חמימות ולאפשר התאמה אישית. הנה כמה רעיונות מתחום עיצוב הפנים:

ציורי קיר גדול שיצית את הדימיון

נכון, כאן מדובר במהלך דרמטי, שלא יהיה פשוט לשנות בהמשך, ולכן אם הלכתם על זה, חשוב להשקיע הרבה מחשבה ותכנון מקדים. ציור קיר גדול ורחב, דוגמאת ג'ונגל שופע צמחיה עבותה, ים כחול והחיות שמתחת למים, או אפילו גלקסיה מהפנטת בסגנון חללי, יכולים לשנות באופן מיידי את מראה החדר כולו ולהצית את הדמיון של הילדים.

טפטים עם תוכן חינוכי: שתי ציפורים במכה אחת

טפט עם ציור של מפת העולם, אותיות האלף-בית, או אפילו טפטים עם מספרים יכולים לשרת מטרה כפולה, ולהוסיף ערך עיצובי וחינוכי כאחד.

קירות אינטראקטיביים: עיצוב שהוא גם משחק

עוד דרך לשדרג את העיצוב, לצד ערך מוסף, שגם מספקת לילדים תעסוקה – היא להתקין על הקיר לוח עליו אפשר לשחק, דוגמאת לוח מגנטי, או אפילו לוח עליו אפשר לצייר עם גירים מחיקים ועוד. מדובר באלמנטים מהנים ופונקציונליים, שיכולים להוות מצע נהדר ליצירה ולרעיונות חדשים. 

קולאז' תמונות:

קיר המוקדש לתיעוד רגעים יפים מחיי המשפחה, יכול להוסיף המון תוכן, צבע ועומק בחלל חדר הילדים. קולאז תמונות על קיר החדר, המורכב מאוסף של תמונות משפחתיות, צילומים מחופשות ואבני דרך בחיי הילדים (למשל יום העלייה לכיתה א׳ או לגן, תמונות מחג פורים, עם התחפושות וכדומה), מספק לילדים מעין מסע ויזואלי בין הרגעים החשובים והיפים של החיים שלהם. שימוש בסגנונות שונים של מסגרות יכול לתרום לקסם הזה.

לאמץ את הטרנד הפופולרי: בלוקים מעץ עם תמונות מודפסות

בהמשך לעניין המגמות העוסקות בשילוב אלמנטים מהטבע, וגם בהמשך לנושא השימוש בצילומים כאובייקט עיצובי צבעוני, חי ומלא בתוכן – מוצר שתופס פופולריות עצומה בשנים האחרונות ומשלב את כל ההיבטים גם יחד הוא תמונות מודפסות על בלוקי עץ. הקונספט הזה מתאים במיוחד לעיצוב חדרי ילדים. ראשית, כי הוא מתכתב עם קוביות העץ המיתולוגיות שהיוו משחק ילדים בעבר. שנית, כי הבלוקים האלה ממזגים בין הגולמי והטבעי לבין המודרני והעדכני. בנוסף, הטקסטורה המיוחדת של העץ תורמת עוד רובד וחום לעיצוב הכללי. כמו כן, קל לנייד ולשנות את המיקום של הבלוקים. מדובר בתוספת קטנה אך משמעותית ומקסימה בכל חלל ילדים. 

מדפי ספרים: לא רק בשביל לעודד את הילדים לקרוא

כידוע, חפצים הנמצאים במיקום נגיש ובולט, הופכים להיות שימושיים יותר, כאשר קל לשלוף אותם. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בספרי ילדים, ואילו הורים לא ישמחו לעודד את הילדים שלהם לקרוא? אם כך, התקנה של כמה מדפים מינימליסטיים ויפים, על קיר לבן או צבוע בצבע בהיר, ניטרלי ונעים לא רק תשמש היטב את הילדים, אלא גם תהפוך לאובייקט אסתטי עיצובי נהדר. ההצגה החזותית של השדרות הצבעוניות של ספרי הילדים, תוסיף צבע וחן לחלל, והילדים יהנו מכל העולמות.